Scénické čtení a listovaní v knížkách, tvůrčí motivace žáka ke čtenářství
19. – 20. října 2024
Sobota 9:00 – 18:30
Neděle 9:00 – 13:00
Centrum uměleckých aktivit
Tomkova 139/22
500 03, Hradec Králové
Vzdělávací program je akreditován Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy – č.j.: MSMT-28644/2022-1-857 na základě §25 a §27 zákona č.563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících.
Obsah stránky
V poslední době vzrůstá zájem o scénické čtení – v základních i uměleckých školách, v knihovnách, v divadlech, amatérských i profesionálních. Nahlas se veřejně čte při nejrůznějších příležitostech, jeho podob je mnoho, i se různě nazývá – veřejné čtení, listování (podle populárního profesionálního projektu Listování), autorské čtení (předčítají samotní autoři). Samozřejmě, tento zájem lze jen vítat a podporovat z mnoha důvodů, v prvé řadě jako poutavé setkání s knihou (i nečtenářů) a pro mnohé i možnost tvůrčí realizace. Čtení nahlas v podobě scénického čtení pak přivádí nejen děti ke knížkám, k vlastní interpretaci. Tento seminář nabídne zájemcům (učitelům ZŠ, SŠ, ZUŠ, knihovníkům, autorům a dal.) pomoc při přípravě pořadů scénického čtení.
Program
Co je scénické čtení, jeho specifika, jeho podoby, výrazové prostředky a cíle.
Účastníci si mohou přinést vybrané knížky, náměty, rozpracované scénáře ke konzultaci a společnému řešení otázek ke scénickému čtení:
– hledání úryvků, jejich rozbor, úprava a tvorba scénáře.
– otázka zdivadelnění některých částí – kdy jen číst, kdy hrát?
– vytipování výrazových prostředků:
mluvních – využití recitačních, hereckých a vyprávěcích prostředků…
mimoslovních – úprava prostoru-scény, kostým, rekvizita, loutky, světlo (použití scénické hudby, zvuků, předělů, podkresu…)
Lektoři
MgA. Emilie Zámečníková
pedagožka, lektorka, režisérka, autorka scénářů a odborných publikací, herečka
Na katedře výchovné dramatiky DAMU vystudovala obor dramatická výchova, léta byla její externí pedagožkou a i nadále s ní spolupracuje. Téměř třicet let učila literárně-dramatický obor ZUŠ Střezina v Hradci Králové, vedla a režírovala řadu dětských a dospělých souborů v Divadle Jesličky, s nimiž se každoročně účastnila celostátních přehlídek. Jako herečka spolupracovala nejvíce se souborem Nejhodnější medvídci. Osm let učila herectví a přednes na Konzervatoři Pardubice, kde také režírovala několik operních inscenací. Vedla velké množství seminářů, dílen, zasedala v porotách, podílela se i na organizování recitačních a divadelních přehlídek a festivalů.
V současné době se jako lektorka věnuje mladému divadlu, divadlu pro děti, scénickému čtení (vede i semináře pro knihovníky) a tvorbě scénářů (i pro audioknihy). Převážně se však zaměřuje na umělecký přednes – pomáhá recitátorům a jejich učitelům, vede dílny a semináře po celé republice, působí jako lektorka Dětské scény a zasedá v porotách Wolkrova Prostějova všech stupňů. Je autorkou odborných publikací, nejvýznamnější z nich je Cesta k přednesu aneb Průvodce pro pedagogy a mladé recitátory. V roce 2017 obdržela Cenu ministra kultury za celoživotní přínos v oblasti uměleckého přednesu, neprofesionálního divadla a dramatické výchovy dětí a mládeže.
Registrace
Cena: 1.200,- Kč
Kontaktní osoba:
Mgr. Jaroslav Souček
manažer vzdělávání
tel.: 603 800 249
e-mail: vzdelavani@cuahk.cz