České vize 2023 – Červený Kostelec
Přihlaste svůj film do krajského kola jubilejního 70. ročníku národní přehlídky neprofesionální filmové tvorby České vize. A to v sekci filmové tvorby pro starší 18 let. České vize navazují na tradici celostátních přehlídek Český videosalon a Zlaté slunce, kterou přitom dále rozvíjejí. Celostátní přehlídka filmové tvorby České vize zastřešuje a rozvíjí dění v oborech filmové výchovy, studentského, nezávislého a amatérského filmu. Usiluje o podporu neprofesionálního filmu ve všech jeho oblastech.
termín konání: 29. 4. 2023
místo konání: Kino Luník, Manželů Burdychových 367, 549 41 Červený Kostelec
uzávěrka přihlášek: 12. 4. 2023
elektronická adresa pro zasílání filmů a přihlášek:
ceskevize-kostelec@seznam.cz
kontakt na organizátorku:
Tereza Štěpánková, ceskevize-kostelec@seznam.cz, 739 456 477
www.ceskevize.cz
Přihlašovací formulář naleznete ZDE. Propozice přehlídky a podmínky pro přijetí filmu jsou dostupné ZDE.
Krajská přehlídka v Červeném Kostelci je postupovou soutěžní přehlídkou do národního kola. Filmy hodnotí odborná porota složená z profesionálů a zástupců filmových tvůrců, která vyhodnotí nejlepší snímky v jednotlivých kategoriích – hraný film, dokumentární film, reportáž, animovaný film, experimentální film, videoklip a film studentů filmových škol. Součástí soutěže je i odborný rozborový seminář vedený členy poroty a také zajímavá beseda z filmařského prostředí – tentokrát na téma „Jak se točí televizní pořady“, vedená režisérem Radkem Habadou. Dozvíte se zajímavosti ze zákulisí televizního natáčení, ale také užitečné rady pro výrobu filmu v malém štábu…
Přehlídku České vize pořádá z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury NIPOS-ARTAMA ve spolupráci s Klubcentrem Ústí nad Orlicí. Odbornými partnery přehlídky jsou Český výbor UNICA – Celostátní svaz neprofesionálního filmu a Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu. Přehlídka je realizována za finanční podpory města Ústí nad Orlicí a Pardubického kraje.
Porota
MgA. Radek Habada
režisér, kameraman, fotograf
Už na konci základní školy se rozhodl pro práci v televizi. Zaujala ho střední škola sdělovací techniky v Panské a chtěl se stát produkčním. Postupem času ho začala bavit spíš tvorba než produkce a přihlásil se na režii na UTB ve Zlíně. Už v průběhu studií začal spolupracovat s QQ Studiem v Ostravě a tak nepřímo i s ČT Ostrava. Po dokončení vysoké školy postupně spolupracoval kromě České televize i s televizí Nova a Prima. Zkusil si více televizních žánrů včetně dokumentu, hudebních pořadů, reality show a dalších. Na televizní práci má rád pestrost a nepředvídatelnost. I u cyklického pořadu vysílaného několik sezón se vždy najde něco nečekaného, člověk pozná hodně zajímavých lidí, osudů a pořád se učí něčemu novému.
Radek Habada se podílel a podílí na výrobě mnoha televizních pořadů, videoklipů, dokumentů, reklamních filmů atd. Na výčet jeho tvorby se můžete podívat zde:
MgA. Gabriela Janka Pavlovská
režisérka a scénáristka
Od dětství věřila, že bude překladatelka. Logicky tedy její cesta z Německého zemského gymnázia v Brně vedla na Filosofickou fakultu v Olomouci, obor Německá filologie a filozofie. Kdykoliv však bylo za okny pěkné světlo, brala foťák a pravidelně utíkala z přednášek fonetiky. Nakonec utekla až do Londýna, a tak s Němci dodnes mluví anglicky. Z Británie její cesta vedla do Zlína, kde tentokrát již úspěšně vystudovala scenáristiku a režii na Univerzitě Tomáše Bati.
Následně začala spolupracovat s Českou televizí, a to například v oblasti vzdělávacích pořadů pro děti (Draci v Hrnci, Záhady Toma Wizarda), lifestylových magazínů (Bydlení je hra, Bydlet jako, Refresh) i dokumentárních cyklů (Ta naše povaha česká, Náš venkov a Babylon). V rámci pedagogické činnosti přednášela scenáristiku na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a režii a střih na Paneuropské vysoké škole v Bratislavě. Pravidelně se k ní vrací téma architektury a designu. Natočila tedy několik dokumentárních filmů s touto tématikou, například dokument O obnově a rekonstrukci zámku Kamenice nad Lipou ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým muzeem, následovaly dokumenty o historii a vývoji českého sklářství, snímek Můj baťovský domek ve spolupráci s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou a v Brně pro Fakultu architektury VUT natočila film Od Svitavy po Svratku o stavu Svitavského náhonu v městské zástavbě.
Co ji ale opravdu baví, jsou lidi. A proto si poslední roky nejvíce užívá natáčení medailonků a časosběrných dokumentů. Když ještě na škole natočila svůj první, tenkrát krátký, dokument o fotografce Veronique a dostala za něj cenu, tak ještě netušila, že právě tento žánr jí nakonec bude nejbližší.
Gabriela Janka Pavlovská se podílela a podílí na výrobě mnoha televizních pořadů, dokumentů, reportážních filmů atd. Na její tvorbu pro Českou televizi se můžete podívat zde:
https://www.ceskatelevize.cz/lide/gabriela-pavlovska/