Cinema Open 2024
15. ročník festivalu audiovizuální tvorby a vzdělávání
Kdy: 15.-16. listopadu 2024
Kde: Bio Central, Centrum uměleckých aktivit, Hradec Králové
Přihlaste svůj film do soutěže v kategoriích hraný film, hraný film studentů filmových škol, animovaný film, dokument, experiment a videoklip! Uzávěrka zasílání soutěžních filmů: 30.9. 2024
- Podmínky soutěže (116.92 KB)Stáhnout
Cinema Open představuje setkávací a vzdělávací platformu pro tvůrce audiovizuálních děl, pro širokou veřejnost, pro studenty i pro pedagogy a instituce, organizace a spolky, které se věnují audiovizuální výchově a vzdělávání.
Program festivalu
PÁTEK 15. 11. 2024 – kino Bio Central
Velký sál
10:00 – 12:00
- projekce a vyhlášení filmové přehlídky pro studenty středních škol – STUDOKO – škola očima studentů
14:00 – 23:00
- soutěžní projekce krátkých filmů z celé ČR (filmy nejrůznějších žánrů – hraný, dokumentární, animovaný, studentský, experimentální, videoklip)
- diskuze s porotci a lektory
- vyhlášení výsledků filmové soutěže Cinema Open 2024
Foyer / dvorana / kavárna / studio Garsonka
8:00 – 16:00 praktické filmařské a animační dílny
- Ruchová a dabingová dílna – vyzkoušej si sám ozvučit animovaný či hraný film… Vytvoř v ruchové dílně vrzání dveří, kroky v listí, vítr či déšť… Vyzkoušej si nadabovat cizí postavu ve filmu se Střední školou a vyšší odbornou školou aplikované kybernetiky
- Staň se redaktorem – zkus si práci redaktora s mikrofonem – jaké to je stát před kamerou, jak se dělá stand-up? A jak rozhovor? Kam si stoupnout, kam se dívat, jak se ptát? Lektor – Mgr. Oldřich Bíla, zkušený redaktor s celoživotní praxí, ti odhalí postupy reportérské práce…
- Počítačové hry Amanita design – přijď si zahrát hry světoznámého a cenami ověnčeného animačního studia Amanita design. Vyzkoušíš si hry Chuchel, Botanicula a Machinárium – jednu originálnější než druhou…
- Animační workshopy – vyzkoušej si digitální animátorské techniky na tabletu – „kreslenku“ i 3D animaci se Střední školou a vyšší odbornou školou aplikované kybernetiky… Staň se na chvíli animátorem, fantazii se meze nekladou!
- Kamera v pohybu – kamera plující prostorem – jak zacházet s gimbalem Moza Air 2 vám prozradí kameraman Ondřej Martinec.
- Kamerová technika – steadicam i ronin vám v praxi ukáže profesionální filmový kameraman akčních scén, steadicam-operátor Jaromír Kalina. Prozradí zákulisní triky a tipy a odpoví na vaše zvídavé dotazy.
- Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu – prezentace činnosti a aktuálních projektů
vstup zdarma
SOBOTA 16. 11. 2024 – Centrum uměleckých aktivit
9:00 – 16:00
Celodenní workshopy pro filmové nadšence
- Fotografie a video ve studiu i exteriéru s technikou Sony
- Dramaturgie – nenahraditelná součást tvůrčího procesu s Janou Strýčkovou
(pro tvůrce soutěžních festivalových filmů zdarma)
Porota
Michal Špirko
Režisér/střihač, pedagog, hudebník
Vystudoval digitální média na Masarykově univerzitě a mediální studia na Univerzitě Karlově.
V minulosti spolupracoval s Českou televizí jako režisér a scénárista magazínu o vizuálním umění Artmix, později v oddělení self promotion a designu tvořil společně s výtvarníky znělky, kampaně a promo spoty pro pořady ČT, zejména pro zpravodajství ČT24. V současnosti nejčastěji spolupracuje s motion design studiem Oficina, s neziskovou organizací Post Bellum na projektu Paměť národa nebo s filmovými produkcemi.
Pracoval pro klienty jako Netflix, EXPO, CAMP, Česká televize, Livesport nebo Aktualne.cz. Je tvůrcem filmových trailerů, dokumentů, znělek, promo spotu a kampaní nebo hudebních klipů. Jako pedagog působí na VOŠ Scholastika v Praze, kde v ateliéru motion designu vyučuje dramaturgii a střih. Pochází z Hradce Králové, dlouho žil v Praze a teď se opět vrátil do Hradce. Kdysi tu s přáteli pomáhal vzniknout konferenci TEDxHradecKralove.
Od roku 2017 se podílí na každoročním festivalu Mouvo, který představuje světové špičky v oblasti motion designu a digitálního umění. Jako bubeník hraje s kapelou Bombarďák.
Jana Strýčková
Dramaturgyně
Dramaturgyně a scenáristka multižánrové tvorby České televize, v současné době se věnuje především dokumentárním filmům, záznamům koncertů a divadelních inscenací pro ČT art, ale také dětským a lifestylovým pořadům. Je autorkou úspěšných televizních cyklů, na kterých se podílela také jako scenáristka a moderátorka (např. Bydlení je hra, Chalupa je hra, Bydlet jako, aj.)
V letech 2012 – 2019 působila jako odborný externí pedagog na Vyšší odborné škole publicistiky v Praze, od roku 2020 je vyučuje Etiku a kulturu v mediální komunikaci na Cyrilometodějské teologické fakultě UP Olomouc.
Radek Habada
Režisér, kameraman, fotograf
Už na konci základní školy se rozhodl pro práci v televizi. Zaujala ho střední škola sdělovací techniky v Panské a chtěl se stát produkčním. Postupem času ho začala bavit spíš tvorba než produkce a přihlásil se na režii na UTB ve Zlíně. Už v průběhu studií začal spolupracovat s QQ Studiem v Ostravě a tak nepřímo i s ČT Ostrava. Po dokončení vysoké školy postupně spolupracoval kromě České televize i s televizí Nova a Prima. Zkusil si více televizních žánrů včetně dokumentu, hudebních pořadů, reality show a dalších. Na televizní práci má rád pestrost a nepředvídatelnost. I u cyklického pořadu vysílaného několik sezón se vždy najde něco nečekaného, člověk pozná hodně zajímavých lidí, osudů a pořád se učí něčemu novému.
Radek Habada se podílel a podílí na výrobě mnoha televizních pořadů, videoklipů, dokumentů, reklamních filmů atd. Na výčet jeho tvorby se můžete podívat zde: https://www.radekhabada.cz/