Kulturní majáky osvítí nebe nad Hradcem Králové

Filharmonici, muzejníci, galeristé, ale také divadelníci se dnes večer společně v Hradci Králové připojí k iniciativě #kulturunezastavíš. Ta propojí desítky kulturních institucí v České republice, které si umístí na střechu či do jiného místa světlo. Světelné sloupy rozsvítí v pondělí 12. října 2020 v 19.30 jako majáky české kultury v místech, kde se kultura měla odehrávat, kdyby nebyla opatření proti pandemii.

Majáky budou tedy svítit tam, kde by se normálně odehrávaly koncerty, divadelní představení, nebo výstavy. „ V sobotu 10. října 2020 jsme zpřístupnili další z letošních výstav věnovanou pražskému groši, bohužel jen na dva dny“, říká za Muzeum východních Čech Lucie Peterková „a přitom v naší budově je zrovna poměrně snadné dopřát návštěvníkům dostatek místa. Opatření ale samozřejmě respektujeme“. 

Zástupci hradecké hradecké kultury se shodují, že nejde o protest proti vládním nařízením.  Jde hlavně o symbolické upozornění na současnou paralýzu kultury, kulturních zařízení, kulturního průmyslu a všech jeho personálních složek. „I my vyšleme v týdnu, kdy měl probíhat festival soudobé hudby do světa jasný světelný signál, že i tady je budova, kde za normální situace probíhají koncerty a jiné kulturní produkce“, vysvětluje za Filharmonii Hradec Králové Marcela Jakubská. „Jak dlouho situace potrvá, není zatím zcela jasné, ale tušíme, že to může být i déle než 14 dní“, doplňuje Martin Sedláček z Klicperova divadla „i proto je důležité si připomenout, že kultura má ve společnosti nezastupitelné místo a nesmíme tyto majáky nechat vyhasnout“, uzavírá Sedláček.

Klicperovo divadlo ve výhledu příštích dnů muselo zrušit na dvě desítky představení, Filharmonie čtyři koncerty, včetně plánovaného Hudebního fóra a Muzeum východních Čech uzavřelo celkem šest výstav a zrušilo nebo přesunulo  desítku přednášek, komentovaných prohlídek a dalších doprovodných akcí. Centrum uměleckých aktivit Impuls zrušilo celou řadu vzdělávacích akcí v oblasti filmu, fotografie, divadla nebo managamentu kulturních organizací.

K dnešnímu světelnému happeningu se v Hradci Králové připojí také Galerie moderního umění HK a mimo Hradec ještě Galerie a muzeum Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.

 

 

 

 

 

Dáme impuls vaší tvorbě!

Žijeme uměním a pečujeme o rozvoj začínajících tvůrců. Objevujte s námi kreativní svět a probuďte své kulturní smysly na akcích, které pořádáme už téměř 30 let.