Plánované audiovizuální workshopy a besedy podzim/zima

Plánovaná nabídka AV kurzů, workshopů a besed

– kurzy se po potvrzení dat objeví v kalendáři a ve vzdělávání. Další workshopy můžete navštívit  12.-13. 11. 2021 v rámci film campu Cinema Open.

 • Jan Bártek a videoklip – beseda s úspěšným tvůrcem videoklipů (2x cena Anděl)
 • Střihačský workshop pro pokročilé – lektor Libor Nemeškal (nutný vlastní notebook)
 • Jakub Kudláč – beseda s oceněným tvůrcem divadelní a filmové hudby (Český lev)
 • Práce s kamerou a světly v ateliéru (praktický workshop) – lektor Ondřej Bíla
 • Kamera v pohybu (praktický workshop – natáčení se steadicamem, filmovým jeřábem, gymbalem) – lektor Ondřej Bíla
 • Jak vzniká počítačová hra (Amanita design) – lektor Jakub Soldán a Oto Dostál
 • Color grading (praktický workshop) – lektor Ondřej Martinec
 • Filmový klub s besedou (Aneta Kohoutová)

 

JAN BÁRTEK A VIDEOKLIP (přelom říjen/listopad)
– beseda s tvůrcem (ukázka tvorby a následná debata, 2 – 3 hodiny)
kurz je určen pro:  studenti, široká veřejnost, hudebníci, filmaři

Anotace
Beseda s talentovaným tvůrcem videoklipů a komediálních seriálů. Režisér, Jan Bártek, získal již 2 ceny Anděl za nejlepší videoklip (Po válce, Folkloreček). Spolupracoval s kapelami Buty, Mňága a Žďorp, O5 a Radeček, Bratři Ebenové, Divokej Bill a se zpěvačkou Barborou Polákovou. Během besedy představí Jan Bártek své videoklipy a podělí se s vámi o cenné zkušenosti z přípravy, natáčení a postprodukce videoklipů.

MgA. Jan Bártek
Originální a zkušený filmař se smyslem pro humor. Za satirický sci-fi seriál Kosmo byl nominován na cenu Český lev. Kromě videoklipů, komediálních seriálů a sitcomů natáčí také pořady pro Českou televizi a reklamní spoty. Vystudoval režii a scenáristiku na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.

PRÁCE S KAMEROU A SVĚTLY V ATELIÉRU (víkend v říjnu)
kurz je určen pro:  zájemci o kamerovou techniku, začátečníci i kameramani z praxe

Anotace
Praktický workshop v našem studiu. Ukážeme si, jaké druhy světel se v ateliéru používají a jak se pracuje s ateliérovým svícením u jednotlivých žánrů. Prakticky vyzkoušíme nasvícení scény ve studiu i kamerovou techniku. Probereme specifikace jednotlivých druhů ateliérů (zpravodajství, publicistika, zábavné pořady, televizní seriály), co obnáší práce osvětlovače a jak probíhá komunikace mezi hlavním kameramanem a osvětlovačem.

Maximálně 12 účastníků workshopu.

Lektor: MgA. Ondřej Bíla
Kameraman, steadicamový operátor, využívá profesionální televizní i filmovou techniku. Podílí na výrobě mnoha televizních pořadů a zpravodajství (Superstar, Tvoje tvář má známý hlas, Polopatě, Loskuták, Prostřeno atd…), natáčí živé přenosy pro ČT sport a O2TV sport. Již 10 let dodává pro švédskou televizi SVT tým kameramanů a řidičů sněžných skútrů pro zajištění živých přenosů ze závodů Visma Skiclassic (Vasův běh, Marcialonga, Jizerská 50 a dalších 12 závodů každou sezónu). Každoročně se podílí na výrobě živých přenosů z Mistrovství světa v Orientačním běhu po celém světě. Vystudoval obor kamera na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.

 

KAMERA V POHYBU (víkend v říjnu nebo zač. listopadu)
kurz je určen pro: zájemci o kamerovou techniku, začátečníci i kameramani z praxe

Anotace
Praktický workshop v našem studiu. Popíšeme si a vyzkoušíme techniku, která se používá pro pohyb kamery – steadicam, kamerový jeřáb, menší gymbály pro fotoaparáty a lehké kamery. Probereme stabilizační možnosti kamer a objektivů – elektronická stabilizace, optická stabilizace. Nahlédneme do zákulisí využití steadicamu při práci na živých sportovních přenosech (sněžné skútry a motorky).

Maximálně 12 účastníků workshopu.

Lektor: MgA. Ondřej Bíla
Kameraman, steadicamový operátor, využívá profesionální televizní i filmovou techniku. Podílí na výrobě mnoha televizních pořadů a zpravodajství (Superstar, Tvoje tvář má známý hlas, Polopatě, Loskuták, Prostřeno atd…), natáčí živé přenosy pro ČT sport a O2TV sport. Již 10 let dodává pro švédskou televizi SVT tým kameramanů a řidičů sněžných skútrů pro zajištění živých přenosů ze závodů Visma Skiclassic (Vasův běh, Marcialonga, Jizerská 50 a dalších 12 závodů každou sezónu). Každoročně se podílí na výrobě živých přenosů z Mistrovství světa v Orientačním běhu po celém světě. Vystudoval obor kamera na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.

JAKUB KUDLÁČ
– Beseda s tvůrcem (2-4 hodiny)
kurz je určen pro:  zájemci o hudební skladbu (hudebníci amatéři i profesionálové, divadelníci i filmaři)

Anotace
Beseda s úspěšným skladatelem filmové a divadelní hudby, jehož skladby obohatily desítky divadelních představení (Národní divadlo, Divadlo J. K. Tyla Plzeň, MeetFactory, Východočeské divadlo Pardubice, Klicperovo divadlo, Národní divadlo Brno, Divadlo Husa na provázku, Švandovo divadlo a mnoho dalších) a také filmů (Pérák, Zlatý podraz, Krajina ve stínu, minisérie České televize Božena). Za hudbu k filmu Krajina ve stínu získal ocenění Český lev. Jakub Kudláč představí svou tvorbu a přiblíží, v čem je skládání hudby pro film a divadlo specifické.

Prof. Mgr. Jakub Kudláč, Ph.D.
Vystudoval Státní konzervatoř v Bratislavě, filosofii na Filozofické faktultě UK a doktorát na FAMU. Filmové hudbě se věnuje také jako pedagog na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a na pražské FAMU. Vedle divadelní a filmové hudby zkomponoval také znělky pro Pražské Quadriennale 2007, pro filmový festival One World 2006 a Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě 2005.
https://www.i-divadlo.cz/profily/jakub-kudlac

STŘIHAČSKÝ WORKSHOP PRO POKROČILÉ 30.10. 2021

Anotace
Praktický workshop se zkušeným střihačem určený pro mírně pokročilé střihače. Budete pracovat s již připraveným materiálem a rozebírat účinek různých variant střihu na vyznění výsledné filmové ukázky. Každý účastník bude potřebovat vlastní notebook se střihačským programem.

Počet účastníků omezen na 10 osob.

Lektor: Doc. MgA. Libor Nemeškal, PhD.
Střihač, kreativní producent studia Kouzelná animace a pedagog. Absolvoval studium na UK v Praze (filmová historie a estetika) a FMK UTB ve Zlíně (střihová skladba). Od roku 2003 se zabývá zakázkovým střihem a produkcí audiovizuálních děl rozmanitých žánrů i formátů, za která obdržel mnoho prestižních mezinárodních ocenění. Od roku 2010 vede semináře střihové skladby na FMK UTB ve Zlíně a hostuje na zahraničních univerzitách. V letech 2015 až 2016 působil na Chapman University v Kalifornii jako stipendista Fulbright-Masarykova programu a pracoval jako asistent střihu a postprodukce ve filmových studiích v Los Angeles. Libor Nemeškal je českým ambasadorem European Animation Awards (EAA), zakládajícím členem prezídia Rady animovaného filmu (RAF), členem Rady segmentu Audiovize ČR, aktivním členem odborných porot a oborových asociací (CEEA, AFS, ASAF, ACA).

 

JAK VZNIKÁ POČÍTAČOVÁ HRA (všední den v 1. polovině prosince)
– beseda s tvůrci, představení práce v Amanita Design
kurz je určen pro:  zájemci o animaci a animaci počítačových her

Anotace
Jak vzniká počítačová hra ve světoznámém a cenami ověnčeném studiu Amanita design? Samorost, Chuchel, Botanicula, Machinárium – jedna hra originálnější než druhá. Beseda s animátory Jakubem Soldánem a Oto Dostálem spolupracujícími s Amanita design.

lektor: MgA. Jakub Soldán
Již 10 let pracuje jako animátor na reklamních spotech, videoklipech a seriálech. Podílel se na filmu Alois Nebel (animace) a od roku 2017 pracuje pro společnost Amanita design, zabývající se vývojem oceňovaných indie počítačových her. Vystudoval animaci na Univerzitě Tomáše Bati, nyní učí animaci na Střední umělecké škole v Liberci.

COLOR GRADING

kurz je určen pro:  zájemci o střih a postprodukci, mírně pokročilí, nutný vlastní notebook se střihačským programem DaVinci Resolve (zdarma ke stažení)

Anotace
Praktický workshop v programu DaVinci Resolve. Pohled do historie barvení filmů, význam barev a jejich kombinace, využití funkce digitálních videotechnologií k barevným korekcím. Praktická část (na vlastním notebooku) – postup při barvení záběru.

Maximálně 10 účastníků workshopu.

Lektor: Ondřej Martinec
Kameraman, střihač. Spolupracuje s Českou televizí a několika komerčními videoprodukcemi. Specializuje se na color grading – podílí se na color gradingu dokumentárních filmů pro zahraniční televize (National geographic, Discovery channel, Netflix, ZDF, American hero channel a další).

 

FILMOVÝ KLUB S BESEDOU

 • Lektorka – Aneta Kohoutová
 • od ledna 2022, 1x za měsíc
 • Před filmem uvedeme dílo do historického kontextu, politické situace, rozpoložení a zkušenosti tvůrce ad.
 • Po filmu bude následovat debata o filmu
 • pro širokou veřejnost

Dáme impuls vaší tvorbě!

Žijeme uměním a pečujeme o rozvoj začínajících tvůrců. Objevujte s námi kreativní svět a probuďte své kulturní smysly na akcích, které pořádáme už téměř 30 let.